Насмеан маж во бела маица, среќен по лекување на тинеа со Канестен®

Сè што треба да знаете за тинеата

Дознајте што е тинеа и што може да ја предизвика. Дознајте за лекувањето, симптомите и превенцијата на тинеата.

Што е тинеа?

Која инфекција се дсобива лесно како габичната инфекција на стапалата, но може да биде многу понепријатна? Тоа е тинеата, позната и како tinea cruris: габична инфекција предизвикана од група габи наречени дерматофити.

Тоа е инфекција на кожата која ја погодува областа кај препоните: гениталиите, внатрешните и горните бутови и задникот. Тинеата предизвикува црвен осип што чеша, често во форма на прстен, кој се појавува на кожата. Бидејќи дерматофитите се шират многу лесно преку гребаници, ако имате габична инфекција на стапалата или габична инфекција на ноктите на нозете, постои ризик да добиете и тинеа. Обично дерматофитите живеат безопасно на кожата, косата и ноктите, но тие може брзо да се размножат и да предизвикаат инфекција во топла и влажна средина, на пример, ако останете во облека облеана во пот.

Тинеата најмногу ги погодува мажите и адолесцентните момчиња затоа што влагата може да се заглави меѓу скротумот и бутот. Таа често се појавува и кај спортистите затоа што тие многу се потат и носат тесна и влажна облека подолго време. Ако имате прекумерна тежина, поголеми се шансите да фатите тинеа, бидејќи габата може да вирее во наборите на кожата, кои се склони на потење. Но тинеата може да го погоди секого затоа што е многу заразна. Може да ја добиете преку близок контакт со заразено лице, но и преку контаминирани крпи, облека и преку вашите раце ако допрете други заразени места како што е стапалото.

Вообичаени причини за тинеа:

 • носење облека што е тесна и ја иритира кожата,

 • влага во препоните од потење,

 • несоблекување мокар костим за капење долго време,

 • споделување влажни крпи или испотена облека,

 • близок контакт со некој заразен.

Симптоми на тинеа

Тинеата може да биде непријатна, засрамувачка и вознемирувачка, но важно е да ги препознаете симптомите за да можете брзо да ја лекувате. Често почнува со црвен осип со јадеж и со подигнати рабови што може да биде болен. Осипот потоа се шири од наборот во препоните во форма на полумесечина на горниот дел на бутовите. Други симптоми се:

 • чувство на печење околу погодената област,

 • лушпеста, испукана или излупена кожа,

 • лушпести, црвени или кафеави места.

Тинеата може да се прошири и на внатрешните бутови и гениталиите (што резултира со чешање на пенисот, скротумот, лабијата или отворот на вагината), како и на анусот.

Треба да одите на лекар ако осипот не се подобри во рок од 7 дена по почнувањето на лекувањето. Исто така, треба да побарате совет од лекарот ако тинеата се појави повторно во рок од неколку седмици по третманот со антифунгален лек.

Насмеан млад човек кој самоуверено стои и носи сива маичка, среќен по лекувањето на тинеата со Канестен®

Лекување на тинеата

Лекувајте ја тинеата веднаш штом ги забележите симптомите за да спречите ширење на инфекцијата. Инаку, инфекцијата може да трае со месеци. Може ефикасно да ја лекувате дома користејќи ангифунгални лекови без рецепт во форма на антифунгален крем или раствор. Канестен® нуди палета производи во две форми (крем и раствор) кои ефикасно ја лекуваат тинеата:

 • Canesten® 1% раствор за кожа– овој удобен кожен раствор е идеален за тешко достапни области кои се заразени со тинеа. Како и кремот, тој содржи ефективна антифунгална состојка која се бори против тинеата и ви помага да се ослободите од симптомите.

 • Canesten® 1% крем– овој антифунгален крем ја лекува инфекцијата и ги отстранува непријатните симптоми.

Лекување на тинеата? Овие мерки може да ви помогнат побрзо да се ослободите од неа:

 • Измијте ја погодената област темелно со сапун и со топла вода.

 • Темелно исушете ја погодената област по капење и вежбање.

 • Менувајте ја облеката и долната облека секој ден.

 • Носете широка памучна облека.

 • Завршете го целиот третман, дури и ако изгледа дека вашата инфекција е отстранета.

Возрасен маж во сива маица со долги ракави, насмеан и стои исправен, среќен по лекувањето на тинеа со Канестен®

Превенција на тинеа

Практикувањето добра хигиена може да помогне да се спречи тинеата. Не заборавајте да ги миете рацете темелно по контакт со некој заразен, откако ќе допрете заразена област со габична инфекција на стапалата или по нанесување лекови. Габичната инфекција на стапалата е предизвикана од истите габи кои предизвикуваат тинеа, па доколку ја имате, треба брзо да ја лекувате за да спречите да се шири во пределот на препоните.

Дополнителни совети:

 • Кога вежбате, носете широка облека и избегнувајте синтетички материјали.

 • Одржувајте правилна хигиена и одржувајте ја областа на препоните сува, особено по миење или вежбање.

 • Носете само памучна долна облека и менувајте ја секојдневно.

 • Редовно менувајте ги крпите и избегнувајте користење крпи достапни во јавните места.

 • Користете различни крпи за заразените области и за остатокот од вашето тело.

 • Не споделувајте ги вашите лични предмети, облека или крпи.