Насмеана млада жена со виткана коса, облечена во сина кошула, среќна по лекување на кандидијазата со Канестен®

Што е кандидијаза?

Дознајте што е кандидијаза и кои вообичаени симптоми на габична инфекција може да помогнат да се идентификува. Може да дознаете како да ја лекувате кандидијазата и како да спречите да се повтори

Кандидијаза

Многу е честа, но жените ретко разговараат на таа тема. Затоа, ајде да разговараме за кандидијазата; тоа е честа габична инфекција предизвикана од едноставна нерамнотежа на една природна вагинална габа, а најчесто тоа е Candida Albicans.

Најчесто, условите што ја задржуваат кандидата под контрола се: добар имунолошки систем, добри бактерии (наречени lactobacilli) и здраво ниво на pH. Меѓутоа, кога условите во вашата вагина се менуваат во помалку кисели, бактериите почнуваат да се размножуваат. Ова, пак, може да доведе до габична инфекција.

Толку е вообичаена што секои 3 од 4 жени заболуваат од кандидијаза барем еднаш во животот1. Многу жени страдаат од повторлива кандидијаза. Сепак, постојат некои состојби што може да ве направат посклони кон добивање на оваа габична инфекција. Изложени сте на поголем ризик да заболите од кандидијаза ако:

 • сте бремени

 • неодамна сте се лекувале со антибиотици

 • имате дијабетес

 • имате менструален циклус

 • пиете апчиња за контрацепција

 • сте дијагностицирани со ХИВ

Не грижете се! Кандидијазата не е сексуално пренослива инфекција.

Симптоми на кандидијазата

Постојат некои вообичаени симптоми на кандидијазата, кои лесно се забележуваат и препознаваат. Треба да запомните дека секој е различен, па симптомите на габичната инфекција може да варираат и да бидат благи, умерени или покомплицирани.

Треба да ги знаете овие вообичаени симптоми на кандидијаза:

 • Чувство на чешање, печење, болка во вагината и црвенило и отекување на вагиналните усни,
 • Исцедок кој наликува на урда – бел, густ исцедок, без мирис,
 • Непријатно чувство кога имате секс.

Дали знаевте? И мажите може да заболат од кандидијаза. Дознајте повеќе за кандидијазата кај мажите.

Ако првпат имате кандидијаза, треба да одите на лекар. Кога ќе ви биде дијагностицирана кандидијаза, може да почнете со лекување во домашни услови. За среќа, не треба долго за да се излечи кандидијазата, но се препорачува да одите на лекар ако:

 • сте под 16-годишна возраст,

 • кандидијазата се повторува често, повеќе од двапати во 6 месеци,

 • лекувањето не е успешно,

 • сте бремени или доите,

 • вашиот имунолошки систем е ослабен, на пример, имате дијабетес, ХИВ инфекција или примате хемотерапија.

Лекување на кандидијазата

Во повеќето случаи, вагиналната кандидијаза се лекува лесно. За целосно излекување, треба да користите внатрешни производи кои ќе ја лекуваат инфекцијата и надворешен крем што може да помогне во ублажување на симптомите. Канестен® нуди палета на производи, како вагинални таблети и внатрешни вагинални и надворешни креми, така што можете да ја одберете опцијата за лекување што најмногу ви одговара вам. Кандидијазата би требало да помине за една седмица по една доза лекарства и/или дневно користење на кремот. Не пробувајте да ја лекувате само со надворешен крем. Тоа ќе ви помогне да ги смирите симптомите на габичната инфекција, но нема да се отстрани причината за вагиналната кандидијаза.

Не ви е потребен рецепт за да ги купите производите Канестен® наменети за кандидијаза.

Превенција на кандидијазата

Некои луѓе страдаат од повторлива кандидијаза, што може да биде предизвикана од нивниот начин на живеење. Ако симптомите на кандидијаза се проблем, може да промените некои навики за да спречите повторување на габичната инфекција. Како прво, треба да запомните дека вашата интимна област има различна pH вредност од остатокот на телото, така што користењето обични парфимирани сапуни и гелови за туширање може да ја наруши рамнотежата на pH во вашата вагина.

Носењето многу тесна и синтетичка долна облека и облека, како што се тесните хеланки, може да го поттикнат растот на кандидата поради застојаната влага. Исто така, се препорачува веднаш да ја соблекувате мократа облека, како што се костимите за пливање или облеката за вежбање. Други совети за избегнување кандидијаза:

 • Избегнувајте употреба на дезодоранси и гелови за туширање во и околу вагиналната област

 • Избегнувајте стрес и одржувајте здрав начин на живот за да го одржите вашиот имунолошки систем силен

 • Избегнувајте храна што содржи многу шеќер

 • Често менувајте ги тампоните и влошките

 • Бришете се однапред кон назад кога одите во тоалет за да избегнете ширење на бактериите од анусот во вагината

 • Избегнувајте многу топли купки

Кандидијазата, позната и како габична инфекција, може да го погоди секого. Симптомите лесно се забележуваат и лекувањето е едноставно.

Поврзани статии

Womanена размислува за одговорите на квиз за тривијални дрозд

Квиз за вагинална габична инфекција

Решете го нашиот квиз за вагинална габична инфекција и откријте што е факт, а што е погрешно верување. Тестирајте го вашето знаење и споделете ги вашите резултати, ако сакате!

РЕШЕТЕ ГО КВИЗОТ ОНЛАЈН
Насмеана млада жена со виткана коса, облечена во сина кошула, среќна по третманот со дрозд од Канестен

Што е вагинитис?

Дознајте што е вагинитис и кои се вообичаените симптоми што можат да помогнат за да се идентификува. Исто така, дознајте како да го лекувате вагинитисот и како да спречите да се повтори.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ
Среќна млада мајка облечена во бела кошула и го држи своето насмеано бебе

Сè што треба да знаете за вагинитисот во бременост

Дознајте сè што треба да знаете за габичната инфекција додека сте бремени. Научете како да избегнете и да спречите развој на вагинална габична инфекција.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ
Насмеан млад човек во сив скокач, среќен по третманот со дрозд Канестен

Причини и симптоми на габична инфекција кај мажи

Намалете го ризикот од развој на габична инфекција и дознајте повеќе за симптомите, превенцијата и третманот на габичната инфекција.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ
Активна млада жена облечена во резервоар и стои во овластена поза наспроти сончева позадина

Здравје на вагината: што треба да знаете

Дознајте за причините и факторите на ризик од вагинални инфекции. Откријте кои се симптомите на тие инфекции и најдете совети како да спречите вагинални инфекции.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ